Vsi davčni zavezanci, identificirani za namene DDV, boste morali od 1. julija 2025 dalje FURS-u  predložiti evidenco obračunanega DDV in evidenco odbitka DDV. Obe prej omenjeni evidenci je treba predložiti najpozneje do roka, ko morate oddati obračun DDV. 

Če je vaše davčno obdobje en mesec, boste morali evidenci prvič predložiti avgusta 2025, če pa obračun DDV oddajate na trimesečni ravni, bo prvi rok za oddajo oktober 2025. Za pravilno poročanje in nadzor boste morali  v okviru svojega knjigovodstva zagotoviti vse podatke, potrebne za pravilen in pravočasen obračun DDV ter njegov nadzor.

FURS sporoča, da bo za davčne zavezance z manjšim obsegom poslovanja vodenje evidenc možno tudi v brezplačni FURS aplikaciji MiniBlagajna. Poleg računov, izdanih preko MiniBlagajne ali računov izdanih iz vezane knjige računov, katerih podatki se bodo avtomatsko prenašali v evidenco, boste lahko v programu evidentirali tudi podatke o drugje izdanih računih ter  podatke o prejetih računih.

Če boste torej evidence vodili preko MiniBlagajne, jih boste lahko direktno posredovali FURS-u.

FURS-u boste lahko posredovali evidenci tudi preko portala eDavki oziroma neposredno iz vašega računovodskega programa, če bo ta omogočal takšno oddajo.

Novost je tudi, da bo FURS za davčnega zavezanca, ki bo obe evidenci predložil najmanj tri delovne dni pred rokom za predložitev obračuna DDV, na podlagi teh podatkov pripravil predizpolnjen obračun DDV - če obračuna za zadevno davčno obdobje do takrat še ne boste oddali sami.