V Uradnem listu RS je objavljena novela Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV- B), ki prinaša spremembe glede evidentiranja delovnega časa.
Od 23. aprila dalje ni več zahtevano dnevno beleženje podatka o izrabi in obsegu odmora med delovnim časom. Prav tako je po novem določeno, da evidence o izrabi delovnega časa ni treba voditi za poslovodne osebe, kot so npr. predsednice društev, direktorji zavodov, predsednik uprave ustanove.
Po novem lahko delodajalec delavcu pisno obvestilo o podatkih iz evidence o delovnem času pošlje tudi na elektronski naslov, za katerega sta se dogovorila, namesto da bi ga pošiljal izključno na tistega, ki ga delodajalec zagotovi in določi za uporabo. To pomeni, da boste lahko sedaj delavcem to obvestilo poslali tudi na njihov zasebni elektronski naslov, če se bosta z delavcem tako dogovorila. Ker boste morali dokazati obstoj tega dogovora, predlagamo, da delavec podpiše izjavo o tem, pridobite soglasje preko elektronske pošte ali pa ta dogovor vključite neposredno v pogodbo o zaposlitvi.
Pomembno: Evidenco o izrabi delovnega časa je še vedno treba voditi za prostovoljce, ki izvajajo prostovoljsko delo v skladu z Zakonom o prostovoljstvu.
Po novem bo možno tudi mesečno vpisovanje podatkov o opravljenih urah, ki so bile opravljene v drugih posebnih pogojih dela (kot npr. nočno delo, izmensko, druge oblike razporeditve delovnega časa), ter tekoči seštevek ur v tednu, mesecu oziroma letu, iz katerega je razvidno referenčno obdobje pri neenakomerni razporeditvi in začasni prerazporeditvi delovnega časa, v evidenco o izrabi delovnega časa, in ne več tedensko.
Novela zakona prinaša tudi jasnejšo definicijo delavca. Tako je po novem določeno, da je treba evidenco o izrabi delovnega časa poleg delavcev, ki so v delovnem razmerju na podlagi pogodbe o zaposlitvi, voditi tudi za osebo, ki na kakršni koli drugi pravni podlagi opravlja delo za delodajalca ali opravlja samostojno poklicno, kmetijsko ali drugo dejavnost, pod pogojem, da se zanjo uporabljajo določbe zakona, ki ureja delovna razmerja glede delovnega časa, odmorov in počitkov ali ga opravlja osebno in je vključena v delovni proces delodajalca, in oseba, ki pri delodajalcu opravlja delo zaradi usposabljanja.
Pomembno: Še vedno velja, da za osebe, ki delo opravljajo na podlagi pogodbe civilnega prava, glede na njihov delovni čas in sklenjen dogovor oziroma pogodbo vodite evidenco o izrabi delovnega časa smiselno in v evidenco vpisujete le relevantne podatke.
Jasneje je tudi določeno, kje morate hraniti evidence in morebitno drugo dokumentacijo. Tako velja, da se evidenca hrani na sedežu organizacije ali na kraju opravljanja dela.
Več o novostih pri evidentiranju delovnega časa boste lahko izvedeli na Pravni posvetovalnici: Novosti vodenja evidenc delovnega časa, ki bo v torek, 22. aprila 2025 ob 11. uri, preko aplikacije Zoom. Na posvetovalnico se lahko prijavite tukaj.