Državni zbor je sprejel spremembe Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, s katerim se je med drugim razširil krog prejemnikov donacij, za katere lahko donator uveljavlja davčno olajšavo.

Pravne in samozaposlene osebe lahko svoje donacije nepridobitnim pravnim osebam uveljavljajo kot davčno olajšavo pri plačilu davka od dohodkov pravnih oseb. Davčna olajšava v višini 1 % se lahko uveljavlja za donacije v humanitarne, invalidske, socialno-varstvene, dobrodelne, znanstvene, vzgojno-izobraževalne, zdravstvene, športne, kulturne, ekološke, religiozne in splošno koristne namene. Dodatno lahko davčno olajšavo v višini 3,8 % prihodkov pravne osebe in samozaposleni uveljavljajo za donacije izvajalcem programa vrhunskega športa za vlaganja v vrhunski šport. Poleg tega se lahko davčna olajšava v višini 0,2 % prihodkov uveljavlja pri donacijah v kulturne in športne namene ter za varstvo pred naravnim in drugimi nesrečami.

Pri slednji je do sedaj veljalo, da se davčno olajšavo lahko uveljavlja, če gre za kulturne ali športne namene ali za izplačila prostovoljnim društvom, ustanovljenim za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki delujejo v javnem interesu za ta namen. Novela zakona, ki velja od 15. novembra 2024 dalje, pa določa, da se dodatna olajšava v višini 0,2 % razširi tudi na donacije drugim nevladnim organizacijam na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki delujejo v javnem interesu za ta namen.

Po novem tako ni treba, da gre za prostovoljno društvo, ki je ustanovljeno za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, temveč se bo davčna olajšava lahko uveljavljala za donacije kateri koli nevladni organizaciji s tega področja.

Novela je začela veljati 15. novembra 2024 in se uporablja za davčna obdobja od 1. januarja 2025 dalje.

 

Spremljajte CNVOS na družbenih omrežjih FacebookTwitterInstagram in YouTube.

Naročite se na naš tedenski e-novičnik in bodite na tekočem z razpisi, izobraževanji, dogodki in drugimi novicami, pomembnimi za nevladni sektor: PRIJAVA.