V primeru, da ste zamudili rok za oddajo davčnega obračuna, imate več možnosti ukrepanja, ki pa so odvisne od tega, ali se je prekrškovni postopek zoper vašo organizacijo že začel, in od tega, ali imate za zamudo posebne opravičljive razloge.

Postopek samoprijave, ko se prekrškovni postopek še ni začel

Če davčnega obračuna niste oddali pravočasno, pri čemer pa inšpektorat še ni začel postopka davčnega inšpekcijskega nadzora ali postopka o prekršku zoper NVO, lahko še vedno predložite davčni obračun na podlagi samoprijave.

Samoprijavo opravite s posebnim obrazcem, v katerem so med drugim prikazani premalo obračunani davki skupaj z obrestmi na neplačan davek od poteka roka za predložitev obračuna (torej od 31. marca). Hkrati s samoprijavo morate plačati v celoti tudi davek z izračunanimi obrestmi.

Če je postopek samoprijave pravilno in pravočasno izveden (torej pred začetkom postopka o prekršku), potem se vas kot zavezanca ne kaznuje. 

Predlog davčnemu organu, da vam dovoli predložitev davčnega obračuna po izteku predpisanega roka

Davčnemu organu lahko podate predlog, da se vam dovoli predložitev davčnega obračuna po izteku predpisanega roka, kadar obstajajo opravičljivi razlogi, zakaj davčnega obračuna niste mogli predložiti v predpisanem roku.

Za opravičljive razloge se štejejo utemeljeni razlogi, ki jih niste mogli predvideti oziroma odvrniti in preprečujejo predložitev davčnega obračuna v predpisanem roku. Če takšni razlogi obstajajo, lahko davčnemu organu (FURS) pošljete predlog, da se vam dovoli predložitev davčnega obračuna po izteku roka. V predlogu navedete opravičljive razloge, zaradi katerih podatkov niste mogli predložiti pravočasno, in dokaze ter priložite davčni obračun.

Ta predlog lahko vložite najpozneje v osmih dneh od dneva, ko je prenehal razlog, zaradi katerega ste opravičeno v zamudi, in najpozneje v treh mesecih od roka za predložitev obračuna, torej najpozneje do konca junija.

Predlog, da se vam v postopku o prekršku namesto globe izreče opomin

Če ste zamudili rok za samoprijavo (npr. se je postopek o prekršku že pričel), potem imate praviloma možnost v okviru prekrškovnega ali inšpekcijskega postopka predlagati blažjo kazen, če so za to podani utemeljeni razlogi.

V postopku o prekršku imate možnost, da v izjavi o očitanem prekršku, in če obstajajo olajševalne okoliščine, ki delajo kršitev posebej majhno, prekrškovnemu organu predlagate, da se vam namesto kazni izreče opomin ali zgolj opozorilo.