Delavec, ki bo opravljal prostovoljsko delo zaradi odpravljanja posledic poplav, ima pravico do plačane odsotnosti z dela do sedem delovnih dni. Do 20. novembra 2023 je bila odsotnost lahko upravičena le na podlagi potrdila prostovoljske organizacije, da je prostovoljec v obdobju odsotnosti opravljal prostovoljsko delo. Z uveljavitvijo Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 (ZIUOPZP-A) pa velja, da prostovoljec izkazuje upravičenost do odsotnosti iz prvega odstavka tega člena na podlagi potrdila o opravljenem prostovoljskem delu občine, občinskega ali regijskega štaba Civilne zaščite, prostovoljnega gasilskega društva ali na podlagi delovnega naloga iz aplikacije Poplave 2023.
Delodajalci lahko zahtevke za povračilo nadomestila plače delavca/prostovoljca, ki so bili vloženi in zavrnjeni do začetka veljavnosti novele ZIUOPZP-A, ponovno vložite na Upravo za zaščito in reševanje. Še vedno velja, da se lahko pravica do plačane odsotnosti z dela za največ sedem delovnih dni izkoristi do 31. decembra 2023.
Zahtevek za povračilo nadomestila plače je treba vložiti preko Uprave za javna plačila. Več o tem si preberite tukaj (zavihek Odsotnost delavcev - Odsotnost delavca, ki opravlja prostovoljsko delo).
Kdaj se nevladna organizacija šteje za prostovoljsko organizacijo in je s tem upravičena do izdaje potrdila, pojasnjuje naša pravna služba.
Prostovoljske organizacije opredeljuje in ureja Zakon o prostovoljstvu.
Za društva, zavode in ustanove velja, da se kot prostovoljska organizacija štejejo takrat, ko izvajajo prostovoljsko delo v dobro drugih ali v splošno korist ali zagotavljajo in usposabljajo prostovoljce za prostovoljsko delo ter so vpisani v Vpisnik prostovoljskih organizacij. Vse ostale pogoje, ki jih določa Zakon o prostovoljstvu, izpolnjujejo že na podlagi zakonodaje, ki ureja njihovo delovanje. Prostovoljsko delo lahko v okviru nevladne organizacije izvajajo tako člani kot drugi zainteresirani posamezniki.
Organizacija, ki izpolnjuje pogoje za prostovoljsko organizacijo, postane prostovoljska organizacija z vpisom v Vpisnik prostovoljskih organizacij in organizacij s prostovoljskim programom pri AJPES. Vpis opravite tako, da pri AJPES oddate obrazec Priglasitev v Vpisnik. Vpis je enostaven in brezplačen ter ne zahteva prilog in drugih utemeljitev.
Seznam organizacij, ki imajo status prostovoljske organizacije, je dostopen tukaj.
Nasvet: Ker morate kot prostovoljska organizacija ob oddaji letnega finančnega poročila na AJPES javiti tudi statistični povzetek o številu prostovoljcev (spol, starost, opravljene prostovoljske ure glede na vrsto in področje dela) svetujemo, da te podatke ažurno zbirate skozi celo leto.
Za pomoč pri pripravah prostovoljcev, ki v okviru organizacije opravljajo prostovoljsko delo, je Slovenska filantropija pripravila video, kaj pomeni prostovoljstvo v kriznih situacijah.
Varnost pri čiščenju posledic poplav
Inšpektorat RS za delo je pripravil navodila za bolj varno delo prostovoljcev pri čiščenju posledic poplav. Svetujemo, da organizacije svoje prostovoljce seznanite z navodili za varno delo. Pomembno je upoštevanje navodil vodij del in skrb za varnost in zdravje vseh, ki pomagajo.