Podatke o donatorstvu pravnih oseb pridobivamo iz podatkov o uveljavljanju davčnih olajšav za donacije, saj tisti, ki donirajo, za svoje donacije praviloma tudi uveljavljajo davčne olajšave. Skupen znesek vseh donacij ni dostopen, saj pravne osebe donacij računovodsko nikjer ne knjižijo posebej. Iz podatkov o uveljavljanju davčnih olajšav pa vseeno lahko izvemo, koliko pravnih oseb se odloča za donacije, kolikšen je njihov delež znotraj vseh pravnih oseb in samozaposlenih ter kolikšen je skupen znesek uveljavljenih olajšav.
Pravne in samozaposlene osebe lahko svoje donacije nepridobitnim pravnim osebam uveljavljajo kot davčno olajšavo pri plačilu davka od dohodkov pravnih oseb. Med potencialnimi prejemniki donacij so predvsem nevladne organizacije, pa tudi javni zavodi, sindikati in drugi.
Davčna olajšava lahko znaša največ 1 % prihodkov, če se donacijo nameni za humanitarne, invalidske, socialno-varstvene, dobrodelne, znanstvene, vzgojno-izobraževalne, zdravstvene, športne, kulturne, ekološke, religiozne in splošno koristne namene. Poleg te davčne olajšave se lahko uveljavlja tudi dodatno olajšavo v višini 0,2 % prihodkov, kadar gre za donacije v kulturne ali športne namene ali za izplačila prostovoljnim društvom, ustanovljenim za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki delujejo v javnem interesu za ta namen, od 2025 pa enako velja tudi za druge nevladne organizacije na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki delujejo v javnem interesu za te namene. Dodatno lahko davčno olajšavo v višini 3,8 % prihodkov pravne osebe in samozaposleni uveljavljajo za donacije izvajalcem programa vrhunskega športa za vlaganja v vrhunski šport.