V postopku izbora predstavnika oziroma predstavnice (v nadaljevanju predstavnika) nevladnih organizacij v Svetu ministra za naravne vire, prostor, okolje, podnebje in energijo za sodelovanje z nevladnimi organizacijami (Svet) so pravočasno prispele štiri prijave nevladnih organizacij za sodelovanje v postopku izbora in tri različne kandidature za predstavnika NVO.
Upravičenci so v postopku izbora predstavnikov NVO v delovno skupino predlagali naslednje kandidate oziroma kandidatke:
Marjana Hönigsfeld Adamič, univerzitetna diplomirana biologinja, je po podiplomskem študiju Varstvo naravne dediščine na BF Univerze v Ljubljani leta 1998 ustanovila neprofitni zasebni zavod LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine, ki vse od tedaj pod njenim vodstvom neprekinjeno deluje. V tem času je zasnovala in vodila številne naravovarstvene projekte, med drugim 4 zaporedne projekte programa LIFE. Zasnovala in vodila je projekt Phare CBC Z vidro do čistejših voda (2003/2004), ki je vzpostavil Hodoško jezero kot vidrin rezervat v zavarovanem območju. Pri projektu na območju KP Goričko Bukovniško jezero - prebujajoča se lepotica (Phare čezmejno sodelovanje Slovenja/Avstrija 2005-2006, prijavitelj občina Dobrovnik) je vodila akcije projektnega partnerja Inštituta LUTRA.
Pri prvem projektu LIFE AQUALUTRA Ohranjanje populacije vidre na Goričkem, ki je bil zasnovan na območju predvidenega KP Goričko, je bila idejni vodja in strokovna koordinatorka projekta. V projektu je bil zgrajen tudi Vidrin informacijski center, projekt LIFE pa je pripomogel k vsebinskemu in geografskemu oblikovanju parka. Kandidatka je tudi aktivno sodelovala v ekipi strokovnjakov za pripravo zavarovanega območja KP Goričko in s parkom vse od ustanovitve tudi sodeluje.
Kandidatka je pogosto sodelovala tudi s Krajinskim parkom Ljubljansko barje. Vodila je projekt Vidra na pragu prestolnice (Inventarizacija vidre (Lutra lutra) in drugih večjih vodnih sesalcev na Ljubljanskem barju in z njim povezanih vodnih ekosistemih, financer: MOL) v letih 2008/2009 in kasneje projekt Z vidro skozi prestolnico (Projekt MOL s področja varstva okolja, 2011). Bila je koordinatorka akcij Inštituta LUTRA v projektu Upravljanje gozdnih habitatnih tipov in vrst v izbranih območjih Natura 2000 ob Muri - GoForMura (2015-2017, prijavitelj Gozdarski inštitut Slovenije). V projektu LIFE NATURAVIVA: Biodiverziteta - umetnost življenja (2017-2022) je povezala 5 slovenskih zavarovanih območij (parkov) v skupen projekt in vodila akcije Inštituta LUTRA v tem projektu.
Kandidatka je sodelovala pri številnih okoljskih poročilih in presojah sprejemljivosti vplivov planov na varovana območja, ki jih je izdelal Inštitut LUTRA.
V 27 letih vodenja in naravovarstvenega dela na Inštitutu LUTRA si je kandidatka pridobila dragocene izkušnje na področju dela na zavarovanih območjih, predvsem na območju KP Goričko, kjer vodi Vidrin izobraževalni center. Njena največja kvaliteta je sposobnost trdnega in dolgotrajnega povezovanja z lokalnim prebivalstvom in organizacijami, kar je mogoče le z vztrajnostjo in predanim delom. To se je najlepše pokazalo pri organizaciji Evropske konference za vidro (EOW-08) , ki je bila leta 2008 v Moravskih toplicah in jo je takratni vodja evropske skupine za vidro pri IUCN opisal z besedami, "da še nikoli ni doživel tako dobro organizirane in tako odlično lokalno vpete konference, ki mora biti vzor vsem nadaljnjim organizatorjem".
Tilen Basle (roj. 1989) je bil od leta 2014 na DOPPS-u zaposlen kot varstveni ornitolog. Poleg sodelovanja pri monitoringih in terenskih raziskavah je vodil tudi sektor izobraževanja in komunikacije. Danes je direktor društva. Po izobrazbi je magister biologije in ekologije z naravovarstvom, magistriral je iz področja ornitologije. V DOPPS se je včlanil leta 1998, bil vrsto let predsednik Štajerske sekcije in je v času študija aktivno sodeloval tako pri vsebinskih kot organizacijskih nalogah društva. S področja zavarovanih območij izpostavljamo naslednje izkušnje in reference: Od leta 2012 (še v času študija) je delal na LIFE projektu LIVEDRAVA (LIFE11 NAT/SI/882) v katerem je bilo v celoti renaturirano območje Ormoških lagun. Neposredno je sodeloval pri pripravi načrta in pri izvedbi obnove ter vzpostavitvi upravljanja, hkrati pa je v projektu sodeloval pri renaturacijah odsekov reke Drave in izvajanju strokovnih študij. Kot direktor DOPPS je odgovoren za usklajeno delo 3 naravnih rezervatov v upravljanju DOPPS. Gre za 3 zavarovana območja z različnimi sistemi upravljanja in financiranja.
IZOBRAZBA:
Srednja šola: 1971 - 1976 Metalurška Srednja Šola Jesenice
PRIDOBLJENA ZNANJA, IZKUŠNJE IN VEŠČINE - PROSTOVOLJSTVO:
- vodenje nevladnih organizacij
- opravljen strokovni izpit za vodenje nevladnih organizacij- John Hopkins 1998
- prijava in vodenje projektov
- črpanje sredstev strukturnih skladov EU
- projektno delo
- organizacija in koordinacija
- strateška naravnanost, prodajne veščine
- poznavanje okoljske problematike
- poslovna komunikacija
- razvoj ter implementacija storitev
- ustanavljanje in pomoč pri vodenju društev in CI
- motiviranje in vodenje
- delo z ljudmi
- timsko delo
- poznavanje delovno pravne zakonodaje
- poznavanje okoljevarstvene zakonodaje
RAČUNALNIŠKA ZNANJA:
- Word, Excel, Power Point, Exsel...
- Izdelava spletnih strani
- različne internet aplikacije
- obdelava video posnetkov, izdelava kratkih filmov
TUJI JEZIKI:
- angleščina - pasivno
- italijanščina – pasivno
- srbohrvaščina – aktivno
- nemščina - pasivno
DELOVNE IZKUŠNJE V PROSTOVOLJSTVU:
2000 – Alpe Adria Green, mednarodno društvo za zaščito okolja in narave, Predsednik društva. Področje dela:
- Priprava programa dela društva, skrb za izvedbo dejavnosti, programski in
- Organiziranje in koordinacija dejavnosti društva
- Širjenje aktivnosti društva v države bivše Jugoslavije in Italijo
- Združevanje CI in društev v AAG
- Organiziranje sodelovanja z drugimi društvi na področju ekologije in zdravstva
- Pridobivanje sredstev
- Sodelovanje z novinarji
- Sodelovanje s strokovnjaki
- Aktivno sodelovanji s predstavniki oblasti (lokalno, regionalno, nacionalno)
- Vključevanje v mednarodne organizacije
- Vodja aktivnosti zavarovana področja
- Vodja aktivnosti na področju kršitev okoljevarstvene zakonodaje
- Vodja aktivnosti pri dajanju pripomb ob sprejemanju zakonov, uredb, občinskih in državnih prostorskih načrtov
- Vodja aktivnosti Eko-patrulje in Črna lista
Sodelovanje in vodenje projektov:
- MURA NEKOČ, DANES, JUTRI - https://rekamura.si/
- E-avto mladi - https://info630882.wixsite.com/alpeadriagreen/projekt-eko-sklad
- E- pol - https://alpeadriagreen.org/2019/01/31/zakljucek-projekta-e-pol-razvoj-in- izdelava-pilotnih-polnilnih-postaj-za-polnjenje-elektricnih-vozil-kot-ucnih- pripomockov-za-dijake-tehnikih-poklicnih-ol/
- E – voz - https://alpeadriagreen.org/2021/05/20/v-aag-smo-uspeno-zakljucili- projekta-e-vozicek-dimenzioniranje-e-pogonov-za-poklicne-ole-invalidski-vozicki/
- VODA SKOZI KRAS - https://alpeadriagreen.org/2020/01/17/ucenci-osnovne-sole- montessori-maribor-so-izvedli-skupaj-z-aag-eko-patruljo-kvalitete-vode-na-krasu/
- JABOLKO S SLOVENSKIM POREKLOM – LIKOVNI NATEČAJ - https://alpeadriagreen.org/2015/06/20/aag-zakljucila-projekt-jabolko-s- slovenskim-poreklom/
- 2017 – 2021 Član skupščine TNP
- organizacija mednarodnega tabora v TNP
Dokazi: https://alpeadriagreen.org/
https://info630882.wixsite.com/alpeadriagreen https://vsozitjuznaravo.wordpress.com/ https://www.aag-okoljskoravoeu.eu/sl/ https://rekamura.si
Za ogled predstavitve kandidata oziroma kandidatke kliknite na njegovo oziroma njeno ime.
Javna predstavitev vseh kandidatov bo potekala v četrtek, 22. 5. 2025, ob 14. uri preko videokonference.
Posebno obvestilo za kandidate!
Če bo na javni predstavitvi med navzočimi kandidati in kandidatkami prišlo do soglasja, kdo naj bo predstavnik oziroma predstavnica nevladnih organizacij, se bo štelo, da se odsotni_a kandidat_ka s tem strinja in bo predstavnik_ca nevladnih organizacij postal_a s takšnim soglasjem imenovan_a kandidat_ka. Če se kot kandidat_ka predstavitve ne morete udeležiti, vas lahko na podlagi pooblastila predstavlja tudi druga oseba.
Seznam vseh upravičencev (nevladnih organizacij z glasovalno pravico):
- Alpe Adria Green, Mednarodno društvo za varstvo okolja in narave,
- Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije,
- LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine,
- PIC - Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja.