Obveščali smo že, da je Mreža Civil Society Europe 6. septembra predstavila poročilo civilnodružbenih organizacij o stanju v Evropi.
Poročilo, pri katerem je sodelovalo okoli 50 civilnodružbenih organizacij, analizira pogled NVO na delovanje evropskih institucij ter podaja priporočila za bolj demokratično ter socialno in okoljsko pravičnejšo Evropo. Dokument obravnava šest ključnih področij: krepitev demokracije, temeljnih pravic in državljanskega prostora v EU in po svetu; krepitev svobode gibanja in solidarnosti za bolj vključujočo evropsko družbo; socialno pravična EU; boj proti vplivom podnebnih sprememb in naslavljanje (globalnih) okoljskih izzivov; vključujoča digitalna preobrazba; zaščita prihodnosti evropske družbe z varnostnimi politikami, ki se osredotočajo na človeka.
Mreža nevladnih organizacij za vključujočo informacijsko družbo obvešča, da so sodelovali pri pripravi poglavja, ki se nanaša na digitalno preobrazbo EU, ki nikogar ne pušča v ozadju. Poglavje vsebuje 84 priporočil institucijam Evropske unije in državam članicam na petih fokusnih področjih: digitalna demokracija, digitalna izobrazba, digitalni zaščitni ukrepi, digitalne pravice in svoboščine ter digitalno gospodarstvo.
Mreža NVO-VID v okviru posvetovalnega procesa zagovarjala vsebine, ki se nanašajo na digitalno suverenost prebivalstva, tehnološko nevtralnost, odprto kodo, načelo »javni denar, javna koda«, varno in odgovorno uporabo digitalnih tehnologij, e-participacijo (e-volitve) in digitalno preobrazbo nevladnega sektorja.
Poročilo si lahko preberete na tej povezavi (poglavje o vključujoči digitalni preobrazbi se prične na strani 62).