SLOGI – Slovenski gledališki inštitut v sodelovanju z Amfiteatrom, raziskovalno skupino AGRFT, poziva k oddaji prispevkov za Amfiteatrov simpozij, ki bo letos potekal pod naslovom Ekologija in uprizoritvene umetnosti.
Nekaj tematskih vprašanj, ki jih želijo nasloviti:
- Kakšni so izzivi gledališča in njegov namen v svetu, ki mu grozi ekološka katastrofa?
- Ali mora gledališče razviti posebne strategije, metode in cilje pri obravnavanju ekoloških tem?
- Ali že lahko ugotavljamo splošno specifiko odgovorov uprizoritvenih praks na te izzive, ki se ločijo od literarnih in filmskih?
- Ekološke teme so bile denimo nagovorjene že v času neoavantgard. Kakšna je zgodovina tovrstnih uprizoritvenih praks?
- Kako k tematikam podnebnih sprememb, ekologije in grožnje katastrofe pristopa sodobna (slovenska) dramatika?
- Na kakšne načine umetniške prakse vključujejo etične, aktivistične in edukacijske elemente ter kako se spopadajo z nevarnostjo moraliziranja in pretiranega aktivizma? Ali najdemo tudi alternativne pristope, ki so kritični do ekološkega narativa?
- Na kakšen način gledališke predstave, drame, performansi ali hibridne umetniške prakse pristopajo k podatkom in dokumentom? Kakšne so njihove strategije reprezentacije?
- Kako je predstavljena tematika kaosa in katastrofe, pogojenih z divjanjem narave in/ali človeka?
- Upodobitve toksičnih, postapokaliptičnih pokrajin so bile tema že v času hladne vojne kot posledica strahu pred skorajšnjim jedrskim opustošenjem. Danes se ti strahovi obnavljajo – kako na to odgovarjajo umetniške prakse?
- Odgovor na kritiko antropocentrizma ne more biti nek naiven obrat »k naravi«, temveč zaobjema tudi novo razumevanje strojev in tehnologij, kajti obrat k nečloveškim akterjem vključuje tudi (pametne) stroje in umetno inteligenco. To pa vodi k radikalni spremembi perspektive. Kakšen je pogled »sveta brez nas«? Kakšni sta percepcija in perspektiva nečloveških akterjev (živali, strojev, rastlin …)?
- Ali sta apokaliptična in postapokaliptična tematika v uprizoritvenih umetnostih povezani z odporom do tehnologije in svarita pred njeno uporabo?
Vabijo raziskovalce in praktike, da se jim pridružijo s prispevki o predlaganih temah ali jih razširijo s svojimi pogledi na mednarodnem znanstvenem simpoziju, ki bo potekal v Ljubljani 9. in 10. oktobra 2025.
Poziv najdete na slogi.si. Prispevke sprejemajo do 20. maja 2025.