Evropska državljanska pobuda od leta 2012 državljankam in državljanom EU omogoča, da sooblikujejo agendo EU. To lahko storijo tako, da pripravijo predloge o vprašanjih, ki so jim pomembna in so v pristojnosti EU.
Skupina sedmih državljank in državljanov EU iz sedmih različnih držav EU lahko v okviru evropske državljanske pobude predlaga politike EU. Potem ko je pobuda prijavljena, jo lahko drugi državljani in državljanke EU podpišejo na spletu, prek sistema spletnega zbiranja, ali v papirni obliki. Če pobuda prejme milijon podpisov iz vsaj sedmih držav EU, se Evropska komisija odloči, kako bo ukrepala v zvezi s pobudo.
V enajstih leti so evropske državljanke in državljani vložili 112 pobud, devet od njih je že prejelo odgovor Evropske komisije ter pustilo sledi v zakonodaji EU. Zaradi državljanske pobude »Voda in komunalna ureditev sta človekova pravica! Voda je javna dobrina in ne blago!« je npr. EK leta 2018 predlagala spremembe direktive EU o pitni vodi, pri katerih je šlo predvsem za izboljšanje dostopa do čiste vode, zlasti za ranljive skupine. Evropske institucije so te spremembe sprejele decembra 2020, nova pravila pa so začela veljati januarja 2021.
Na spletišču evropske državljanske pobude najdete vse informacije o tem, kako začeti pobudo, ter povezave na informativno gradivo, priročnike in druge s pobudo povezane spletne strani, kot je npr. Forum evropske državljanske pobude. Informacije so na voljo tudi v slovenskem jeziku.