Da, zaradi ponovne razglasitve epidemije je ministrstvo ZRSZ že podalo spremembo mnenja, in sicer da je v času izrednih razmer dovoljeno opravljanje dela na domu udeležencu javnih del, če izvajalec javnih del zagotovi ustrezno mentorstvo. (odgovor MDDSZ 9. 11. 2020)
Ne, po trenutno veljavnih navodilih ZRSZ, udeleženca javnih del ni mogoče napotiti na čakanje na delo doma iz poslovnega razloga.
Če udeležencu javnih del ne morete zagotoviti dela za daljši čas, se lahko z ZRSZ dogovorite o začasni prekinitvi izvajanja programa javnih del. O tem boste z ZRSZ sklenili ustrezen aneks k pogodbi o izvajanju javnega dela.
Da, udeleženec javnih del je upravičeno odsoten z dela tudi zaradi odrejene karantene na domu, ker nima varstva za otroke in če ne more priti na kraj opravljanja dela, ker je ukinjen javni prevoz.
V teh primerih je tudi upravičen do do nadomestila plače, in sicer v višini 80 % od osnovne plače, kot je določena v pogodbi o zaposlitvi v primeru odsotnosti zaradi odrejene karantene na domu ali ker nima varstva za otroke. V primeru, ko ne more priti na kraj opravljanja dela, ker je ukinjen javni prevoz, pa je upravičen do nadomestila v višini 50 % plače oziroma najmanj 70 % minimalne plače (658,41 EUR).
Da, v primeru preventivne odsotnosti ali preventivne samoizolacije lahko udeleženec javnih del ostane doma. Glede na dolžino trajanja karantene predvidevamo, da je udeleženec javnih del iz tega razloga lahko odsoten do 10 dni. Pri tem velja, da je udeleženec ostal doma, ker ne more delati iz razlogov na strani delodajalca. Udeležencu v takšnem primeru pripada nadomestilo plače v višini njegove povprečne mesečne plače.
ZRSZ je pri tem izdal navodilo, da takšne odsotnosti izvajalci javnih del poročate na mesečnih zahtevkih, s katerim uveljavljate povračilo nadomestila plače, in sicer tako, da pojasnite razlog odsotnosti.