Ukrep podaljšan do 31. maja: do tri dni odsotnosti brez potrdila zdravnika
Datum objave: 28. 2. 2022
Vlade je podaljšala veljavnost ukrepa, po katerem lahko zaposleni uveljavljajo pravico do kratkotrajne bolniške odsotnosti – največ 3 dni – brez zdravniškega potrdila. Ukrep bo veljal do 31. maja 2022.
[#PKP10] Ukrepi za NVO na enem mestu
Datum objave: 3. 1. 2022
Na zadnji dan lanskega leta je začel veljati Zakon o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic COVID-19, t.i. deseti protikoronski paket ukrepov. Prav tako je Vlada podaljšala nekaj že uveljavljenih ukrepov.
Vse o pogoju PCT: kdo ga mora izpolnjevati in kako?
Datum objave: 13. 9. 2021, nazadnje dopolnjeno: 28. 10. 2021
V sredo, 15. septembra, bo začelo veljati novo pravilo, in sicer obveznost izpolnjevanja pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani) za vse. Pogoj PCT morajo tako izpolnjevati vsi, ki opravljajo kakršnokoli delo, torej zaposleni, prostovoljci, študentje, ki delo opravljajo preko študentske napotnice, idr., in uporabniki vseh storitev – stranke, uporabniki, kupci ipd. Izjema pri izkazovanju pogoja PCT pa bodo nekateri uporabniki socialnih in humanitarnih programov. Vse osebe, ki opravljajo delo, lahko pogoj PCT, poleg dokazila o cepljenju ali prebolevnosti, izpolnijo z rednim tedenskim testiranjem ali samotestiranjem.
Ukrepi za varnost in zdravje pri delu – ne pozabite na prilagoditev dokumentacije
Datum objave: 8. 12. 2020
Delodajalci so skladno z zakonodajo s področja varnosti in zdravja pri delu dolžni zagotavljati varnost in zdravje delavcev pri delu. Epidemija koronavirusa je že terjala številne prilagoditve na delovnega procesa in okolja. Ob tem NVO svetujemo, da pregledajo obstoječo dokumentacijo in interne akte s področja varnosti pri delu ter jih glede na spremenjene razmere in sprejete ukrepe ustrezno dopolnijo.
Nova pravila odrejanja karantene
Objavljeno: 26. 10. 2020, posodobljeno: 12. 11. 2020
Ministrstvo za zdravje je v času razglasitve epidemije že v oktobru pripravilo poseben protokol, na podlagi katerega morate takoj, ko izveste, da je vaš delavec okužen z novim koronavirusom, opraviti poizvedbo o njegovih visoko rizičnih stikih v organizaciji. Po novih usmeritvah pa sedaj velja, da seznam delavcev, ki predstavljajo visoko rizični stik, če je le mogoče, določite skupaj s pogodbenim specialistom medicine dela. Tako po na novo pripravljenem protokolu Ministrstva za zdravje, sodelovanje s specialisti medicine dela ni več nujno potrebno, je pa priporočljivo. Delavcem, ki so prepoznani kot visoko rizični stiki, morate posredovati Navodila NIJZ za karanteno na domu. Če vam delovni proces to omogoča, jim lahko odredite delo na domu oziroma organizirate delo tako, da ne bo možen nikakršen prenos morebitne okužbe. Delo na domu lahko delavcem odredite v okviru njihovih delovnih nalog.