Prenovili smo poslovnik izbora predstavnikov NVO, pri čemer smo ohranili njegov izvirni koncept, da NVO na podlagi odprtega in preglednega postopka same izberejo svoje predstavnike. Istočasno pa smo odpravili več administrativnih ovir in ga naredili še lažjega za NVO in naročnike.

Od sprejetja poslovnika, ki ureja postopek izbora predstavnikov NVO v različna vladna in občinska telesa, je minilo 15 let. Na njegovi podlagi smo izvedli preko 150 postopkov izbora, hkrati pa so ob njegovi smiselni uporabi podobne postopke izvajale tudi druge organizacije (vsebinske mreže, regionalna stičišča NVO). Na podlagi vseh pridobljenih izkušenj, predlogov NVO in posvetov smo poslovnik prečistili in prenovili, tako da bodo postopki izbora potekali še lažje. Nov poslovnik najdete tukaj.

V sam osnovni koncept postopka nismo posegali, tako da enako kot doslej velja, da se nevladne organizacije prijavijo v postopek kot volilni upravičenci in lahko tudi same predlagajo svoje kandidate za predstavnike NVO. Temu sledi javna predstavitev kandidatov, kjer lahko pride do t.i. imenovanja s soglasjem, kjer se kandidati sami dogovorijo, kdo bi bil najprimernejši predstavnik. Če to ni možno, se izvedejo volitve, v katerih lahko sodelujejo vse NVO, ki so se predhodno prijavile v postopek kot upravičenci.

Še vedno tudi velja, da postopek poteka odprto in transparentno, da se podatke objavlja na spletu ter da lahko v njem sodelujejo vse zainteresirane NVO (pri delu komisije, pri štetju glasov).

Ključne spremembe postopka pa so sledeče:

  • Izpolnjevanje dokumentov lahko poteka v el. obliki, tako da NVO enostavno izpolni prijavnico na spletni strani, kjer so ji na voljo tudi vsa navodila, prijavnico natisne in podpiše, ter pošlje na CNVOS,
  • Predstavnik NVO ne more biti javni funkcionar (poslanec, župan, član občinskega sveta, itd.),
  • Komisija za pregled prijavnic se sestane po poteku roka za dopolnitev prijav, tako da lahko dokončno odloči, ali so te popolne (in se torej ne sestaja več pred dopolnitvami, kot je to veljalo do sedaj),
  • Kandidati za predstavnike, ki se javne predstavitve ne udeležijo, ne morejo več na dan javne predstavitve kandidatov podati izjave, da se ne strinjajo z imenovanjem s soglasjem in s tem blokirati takšno soglasje, pač pa morajo takšno izjavo podati vsaj 48 ur pred javno predstavitvijo, tako da se o tem lahko pravočasno obvesti tudi ostale kandidate,
  • Bolj jasno so določene obveznosti imenovanih predstavnikov in sicer, da poročajo NVO in CNVOS o svojem delu, CNVOS pa njihova poročila javno objavlja.

Za NVO, ki pogosteje sodelujejo v postopih izbora, je dobrodošla možnost deponiranja podpisov. NVO lahko od sedaj naprej sporočijo CNVOS, da naj prijave in glasovnice, ki prihajajo iz izbranega el. naslova, štejemo kot podpisane s strani njihovih zakonitih zastopnikov, tako da vsakokratno podpisovanje prijavnic in glasovnic ne bo več potrebno.

Podobno možnost imajo tudi kandidati za predstavnike. Tudi ti lahko obvestijo CNVOS, da vnaprej soglašajo, da jih določena NVO predlaga za predstavnike NVO, s čimer se izognejo potrebi po podpisovanju in skeniranju svojih kandidatur. Obrazce za deponiranje najdete tukaj.

 

Poslovnik postopka izbora predstavnikov nevladnih organizacij