Nosilec projekta: Društvo Parada ponosa
Razpis: Javni poziv za izvedbo akcij za obrambo evropskih vrednot
Trajanje projekta: 22. 4. 2024–21. 8. 2024
Vrednost projekta: 10.000,00 evrov
Tekom Festivala Parada ponosa 2023 je bilo zabeleženo večje število homofobnih napadov. Žal jih je veliko, zaradi različnih dejavnikov, vseeno ostalo neprijavljenih. S projektom bi radi poskrbeli za boljšo varnost med parado, vzpostavili pogoje, da bo več napadov prijavljenih ter posledično poskrbeli, da se bo več pripadnic_kov skupnosti LGBTIQ+ počutilo varno ter slišano.
Fokus projekta:
- med povorko bo vzpostavljenih več točk po Ljubljani, na katerih se bo sprejemalo prijave napadov. Poleg Policije, bodo na njih prisotne_i tudi usposobljene_i mediatorke_ji, ki bodo napadenim nudili podporo podajanja prijav;
- vzpostavljena bo dodatna mreža rediteljic_ev, ki bodo beležile_i, kaj se dogaja in zagotavljale_i red
- izdale_i bodo letak, na katerem bodo osnovne informacije o ukrepih med parado ter tudi informacije za podporo napadenim – na koga se lahko obrnejo po pomoč, kakšna pomoč (različne oblike) obstaja ipd. Na letaku bo prav tako povezava do spletnega obrazca za prijavo napada.
- izdale_i bodo poročilo o vseh incidentih in napadih, s katerim želijo osvetliti stopnjo razširjenosti incidentov.
Svoji ciljni skupini želijo tako zagotoviti večjo podporo, za primere ko so posameznice_ki LGBTIQ+ skupnosti žrtve homofobnega napada ter s projektom pripomoči k obrambi vrednot odprte in strpne družbe, ki daje poseben poudarek varovanju marginaliziranih skupin.
Kaj bodo dosegli:
Ciljna skupina je cca 3000 udeleženk_cev Parade ponosa.
Za dosego rezultatov projekta – t. j. zagotavljanje večje varnosti (zaradi boljše informiranosti, dodatne prisotnosti usposobljenih oseb na terenu) ter bolj ustreznega beleženja in odzivanja na napade – so predvideli več konkretnih akcij:
- Izvedba 3 operativnih ter 2 strateških srečanj/koordinacij oz. posvetov s policijo;
- Rekrutacija rediteljic_ev, mediatork_jev - 20 rediteljic_ev ter 5 mediatork_jev;
- Izvedba usposabljanj - 1 usposabljanje za vse policiste_ke na točkah, 2 usposabljanji za mediatorke_je, usposabljanje za rediteljice_e;
- Evalvacijska srečanja za policistke_e in mediatorke_je ter evalvacija z rediteljicami_i;
- Vzpostavljen spletni obrazec za prijavo napadov;
- Zbir celovitih informacij o varnostnih ukrepih, vzpostavljenih točkah na dan parade, možnostih prijave napada, varnih točkah ter kriznih in podpornih storitvah za žrtve napada;
- Izdelava in delitev 3000 letakov z najpomembnejšimi informacijami za udeleženke_ce parade;
- Informacijska kampanja - objave na družabnih omrežjih – TikTok, Instagram in Facebook – prek video materiala in grafik – vsaj 5 objav;
- Izdelava poročila po koncu parade o razširjenosti homofobnih incidentov in napadov kot vzvod pritiska na odločevalke_ce za bolj aktivno zaščito pravic marginaliziranih skupin (v tem primeru predvsem LGBTIQ+ pripadnic_kov) ter opozorilo družbi po potrebi po aktivni participaciji za zaščito odprte in vključujoče družbe.
DOSEŽKI
Izvedli smo koordinacijo in posvete s Slovensko policijo za zagotovitev večje varnosti na Paradi ponosa. Organizirali smo 2 strateški srečanji in 2 operativna srečanja, ob tem pa vzpostavili tudi komunikacijo preko elektronske pošte.
Izvedli smo usposabljanja za Policijo, mediatorke_je, rediteljice_e:
- Organizirali smo 2 usposabljanji za rediteljice_e ter pred parado izvedli še končni "briefing", kjer smo povzeli ključne informacije iz obeh usposabljanj in podali dodatna navodila.
- Izvedli smo on-line evalvacijo.
Za mediatorke_je (ki smo jih tekom projekta preimenovali v "varne osebe") smo izvedli:
- 2 usposabljanji,
- 1 sestanek in usposabljanje s Policijo ter
- končno evalvacijo in strateško srečanje s Policijo po dogodku.
Informiranje skupnosti in zagovorništvo
Vzpostavili smo spletno stran z obrazcem za prijavo incidentov, ki smo jo aktivno promovirali preko različnih kanalov. Na tej spletni strani smo zbrali in objavili celostne podporne informacije, ki služijo pri:
- zagotavljanju boljše pripravljenosti udeležencev,
- preventivnem delovanju,
- večji varnosti ter
- ukrepanju v primeru incidentov.
Podporne informacije so dostopne na: https://ljubljanapride.org/prijava-incidentov/.
Informacijska kampanja
Izvedli smo informacijsko kampanjo za širšo skupnost. Preko družabnih omrežij smo informirali o:
- obrazcu za prijavo incidentov,
- podpornih informacijah,
- obstoju varnih točk in varnih oseb na terenu ter
- vlogi rediteljic_ev.
Natisnili smo 3000 letakov (2000 v slovenskem in 1000 v angleškem jeziku) z osnovnimi informacijami, napotki za bolj varno udeležbo na Paradi ponosa in koraki ukrepanja ob incidentih. S kampanjo smo dosegli več kot predvidenih 3000 oseb.
Na podlagi prijav incidentov na spletni strani smo pripravili in izdali "Poročilo o incidentih s sovražnim nagibom na Paradi ponosa 2024".
KONTAKTNA OSEBA: Tine Šušteršič
E-pošta: tine@ljubljanapride.org
Splet: https://ljubljanapride.org/