Nosilec projekta: MARIBORSKA KOLESARSKA MREŽA, DRUŠTVO ZA VZPODBUJANJE KOLESARJENJA IN TRAJNOSTNEGA PROMETA
Razpis: Javni razpis za male in srednje projekte
Trajanje projekta: 1. 11. 2023–30. 4. 2025
Vrednost projekta: 59.970,08 evrov
Projektni partner: Ljubljanska kolesarska mreža, društvo za vzpodbujanje kolesarjenja in trajnostnega prometa
»Ste kdaj pomislili, kako bi bilo, če bi kolo postalo prevladujoče prevozno sredstvo v mestih?« Projekt Društva mariborska kolesarska mreža in Društva ljubljanska kolesarska mreža se loteva te ambiciozne ideje v mestnih občinah Maribor in Ljubljana. Njihov glavni cilj je spodbujanje kolesarjenja kot trajnostne in zdrave alternative motoriziranemu prometu ter prispevanje k izboljšanju kolesarske infrastrukture in prometnih politik v obeh mestih. Problem vpliva na družbo na več načinov, vključno z izpusti toplogrednih plinov, onesnaženostjo, hrupom, prometnimi zastoji, slabšo kakovostjo življenja in pomanjkljivo ter ne dovolj varno kolesarsko infrastrukturo.
Kako bodo ta izziv reševali? Aktivno bodo ozaveščali in informirali javnost o prednostih kolesarjenja ter krepili odnose z občinami in kolesarskimi skupnostmi. Njihov pristop vključuje raznolike javne dogodke, okrogle mize, razprave in delavnice, kjer bodo poslušali mnenja lokalnih skupnosti ter spodbujali izmenjavo idej, s spletno platformo pa želijo omogočiti še lažjo komunikacijo in izmenjavo informacij. Čeprav obstajajo načrti in strategije za trajnostno mobilnost, njihovo izvajanje ovirajo različni dejavniki. Po vzoru dobrih praks iz tujine si želijo vzpostaviti sodelovanje med občinami, kolesarsko skupnostjo in drugimi deležniki, saj verjamejo, da bo to pripomoglo k boljšim rezultatom in večji uspešnosti prizadevanj za trajnostno mobilnost. »Skupaj lahko naredimo korak naprej v razvoju trajnostne mobilnosti v mestih. Pridruži se nam na poti kolesarjenja za boljši jutri!«
Kaj bodo dosegli:
Njihove aktivnosti bodo prispevale k zavedanju javnosti o pomembnosti kolesarjenja, varnosti kolesarjev v cestnem prometu in trajnostne mobilnosti. Nadejajo se, da bodo prispevali k izboljšanju kolesarske infrastrukture ter vzpostavitvi učinkovitega sodelovanja med občinami, NVO-ji, aktivnimi občani in drugimi deležniki.
- Zagovorništvo: Pomemben del projekta je zagovorniška dejavnost, ki vključuje tri delavnice s fokusnimi skupinami, analizo stanja infrastrukture in pripravo akcijskih načrtov za izboljšave. Na ta način želijo okrepiti vlogo aktivnih kolesarjev, vzpostaviti dialog med uporabniki in občinskimi uradniki ter povečati sodelovanje nevladnih organizacij za izboljšanje kolesarske infrastrukture.
- Ozaveščanje in aktivacija občanov/prebivalcev: Poseben poudarek so namenili kolesarskim ozaveščevalnim akcijam in aktivaciji občanov/prebivalcev v obeh mestih. Organizirali bodo serijo javnih dogodkov za ozaveščanje o prednostih kolesarjenja, varnosti v prometu in trajnostni mobilnosti. Vključuje različne dogodke, kot so kolesarske ozaveščevalne akcije (kolesarski zajtrki, akcije bodi viden, akcije varno po pravi strani …) kritične mase, mobilne kolesarske delavnice, vodeni ogledi ter izvedbo obsežne ankete o zadovoljstvu s kolesarsko infrastrukturo. Poleg tega bo izdelana serija razglednic na temo kolesarjenja.
- Usmeritve za učinkovita lokalna partnerstva: Eden izmed ključnih rezultatov projekta bodo smernice za občine, s poudarkom na vključevanju javnosti in sodelovanju s civilno družbo pri urejanju infrastrukture. Izvedli bodo posvet, ki bo omogočil aktivno sodelovanje relevantnih organizacij in udeležencev ter izmenjavo dobrih praks.
KONTAKTNA OSEBA: Žiga Ozvaldič
E-pošta: mkm.kolesarji@gmail.com
Splet: https://ibikemaribor.com