Amnesty International je 29. marca objavlja letno poročilo za 2021, v katerem so zbrane informacije o stanju človekovih pravic po vsem svetu, ena od 154 vključenih držav je tudi Slovenija.

Amnesty International v poročilu opozarja, da so se v 2021 tako politični voditelji kot velike korporacije povezali v dajanju prednosti dobičku in moči – namesto ljudem.  To je bila izdaja danim obljubam o pravičnem spopadanju po pandemiji. Kot je ob objavi poudarila Nataša Posel, direktorica Amnesty International Slovenije, bi »moralo biti leto 2021 leto okrevanja po velikem pretresu, ki ga je na svetovni ravni povzročil covid – a se je sprevrglo v poglabljanje neenakosti in večje nestabilnosti, kar bomo čutili še leta«.

Na ravni Evrope Amnesty z zaskrbljenostjo opaža, kako se je celina dve leti po pandemiji soočala s stalnim porastom avtoritarnosti, včasih pod krinko zaščite prebivalstva pred covidom-19. V delu za Slovenijo pa je organizacija prepoznala dobro novico junija ob spremembi opredelitve posilstva v skladu z modelom soglasja, decembra pa je bil sprejet zakon o dolgotrajni oskrbi. Sicer pa je bilo, podobno kot v svetu, leto tudi v Sloveniji zaznamovano s številnimi napadi na človekove pravice.

Več informacij in povezavo na poročilo najdete na spletni strani slovenske Amnesty.