Kot delodajalec morate zagotavljati zdravstvene preglede delavcev, ki ustrezajo tveganjem za varnost in zdravje pri delu v posameznih organizacijah in na določenem delovnem mestu. Delavca morate na zdravstveni pregled napotiti praviloma še pred začetkom opravljanja dela.
Delavec mora opraviti zdravstveni pregled, če gre za prvo zaposlitev ali če je minilo več kot 12 mesecev, odkar je delavec opravljal določeno delo na enakem ali zelo podobnem delovnem mestu.
Če še ni minilo 12 mesecev od prejšnje zaposlitve, predhodni zdravstveni pregled ni obvezen:
Da se ugotovi, ali so delovne razmere podobne kot na delavčevem prejšnjem delovnem mestu, morate primerjati izjavi o varnosti z oceno tveganja tako pri vas kot pri prejšnjem delodajalcu (morate torej pridobiti izjavo o varnosti od prejšnjega delodajalca). Če ocenite tveganja in se predpisani zdravstveni pregledi v bistvenih lastnostih ujemajo, potem vam delavca ni treba poslati na zdravstveni pregled.
Poleg izjav o varnosti z oceno tveganja je priporočljivo, da preverite tudi delavčevo prejšnje zdravniško spričevalo, da se prepričate, da delavec izpolnjuje zdravstvene zahteve (lahko bi se namreč zgodilo, da jih mogoče začasno ne izpolnjuje ali pa da zanj veljajo kakšne omejitve).
V večini primerov je torej napotitev na predhodni zdravstveni pregled obvezna, je pa tudi sicer priporočljiva. Če se vendarle odločite, da delavca na zdravstveni pregled ne boste napotili (ker ga je denimo nedavno opravil pri drugem delodajalcu), morate priskrbeti vse potrebne dokumente, iz katerih izhaja, da zdravniški pregled za tega delavca ni potreben – pridobite torej izjavo o varnosti z oceno tveganja pri prejšnjem delodajalcu ter zdravniško spričevalo delavca z zadnjega pregleda.