Kdaj davčna blagajna in kdaj vezana knjiga računov?

Davčno potrjevanje računa pomeni, da se določene podatke na računu (kdo ga je izdal, datum izdaje, znesek računa …) posreduje FURS v hrambo in obdelavo. Račun lahko davčno potrdite na dva načina:

1.) S t.i. davčno blagajno, ki je lahko računalnik, tablica, pametni telefon ali posebna elektronska naprava. Najenostavnejša davčna blagajna, ki je (zavoljo omejenih možnosti nastavitev) primerna, kadar izstavljamo manj računov, je FURS-ova brezplačna spletna aplikacija miniBLAGAJNA. Ta omogoča, da preko spletnega brskalnika vpišete vse podatke o izdanem računu in ga nato natisnete z vsemi potrebnimi podatki, ki jih dobite od FURS.

2.) Račun izdate iz vezane knjige računov in ga ročno potrdite pri FURS, prav tako prek spletne aplikacija miniBLAGAJNA. Od decembra 2017 velja, da morate račun ročno potrditi najkasneje do desetega dne v naslednjem mesecu (če je bil račun iz vezane knjige računov izdan na primer 3. januarja ali pa 29. januarja, ga morate ročno potrditi najkasneje 10. februarja).

Sami se lahko odločite, ali boste izdajali in potrjevali račune preko davčne blagajne ali pa še naprej iz vezane knjige računov in jih naknadno ročno potrjevali prek spleta. Možna je tudi kombinacija obeh načinov, pri čemer pa velja pravilo, da v istem poslovnem prostoru (društvena pisarna, stojnica, prodaja na terenu) ne smete uporabljati obeh načinov hkrati.

Ker davčna blagajna za manjše organizacije predstavlja določen strošek, se te pogosto odločijo za uporabo vezane knjige računov. Ta rešitev je smiselna za primere, če izdajate manjše število računov (npr. nekaj na teden ali na dan) oziroma če vam ni nikoli potrebno izdati večjega števila računov v zelo kratkem času (kot npr. pri prodaji vstopnic ali prodaji pijače na prireditvi). Pri večjem številu računov je bolj ekonomična oz. časovno manj zamudna uporaba davčne blagajne.