Kdaj moramo obračunavati DDV?

Z davkom na dodano vrednost so pri nas obdavčene vse dobave blaga in opravljanje storitev, ki jih davčni zavezanci opravijo v okviru svoje dejavnosti na območju Republike Slovenije v zameno za plačilo.

Pri storitvah, ki jih izvajate za plačilo, pa je praviloma treba obračunavati DDV. Kljub temu vam ni treba obračunavati DDV v naslednjih primerih:

  • če v tekočem koledarskem letu niste presegli oziroma ni verjetno, da boste presegli znesek 60.000 EUR obdavčljivega prometa; v tem primeru ste t. i. mali davčni zavezanec in ste oproščeni DDV pri prodaji vseh svojih izdelkov in storitev;

ALI

  • kadar opravljate določene dejavnosti, ki so zaradi svoje javnokoristne narave oproščene DDV; tudi nevladni organizaciji, ki je sicer zavezana obračunavati DDV, pri opravljanju teh dejavnosti davka ni treba obračunati.

Storitve, ki jih nudite brezplačno, se pri obračunavanju DDV ne upoštevajo, zato o obračunavanju in oprostitvah DDV pri takšnih storitvah ne moremo govoriti.

Kdaj torej postanete zavezanec za DDV?

Zavezanec za DDV postanete:

  • ko presežete prag 60.000 evrov obdavčljivega prometa v tekočem koledarskem letu, in sicer:
    • s prvim dnem naslednjega koledarskega leta, če v tekočem koledarskem letu ne presežete 66.000 evrov obdavčljivega prometa oziroma
    • če v tekočem koledarskem letu preseže znesek 66.000 evrov letnega prometa, morate pridobiti identifikacijsko številko za DDV že za mesec, v katerem boste presegli ta znesek
  • lahko tudi že prej, če se sami odločite za prostovoljno vključitev v sistem DDV.

Dejavnosti NVO, ki so oproščene DDV

ZDDV-1 opredeljuje tudi določene dejavnosti, ki so zaradi svoje javnokoristne narave na podlagi zakona oproščene DDV (42. člen ZDDV-1). To pomeni, da nevladni organizaciji tudi, če je sicer na splošno zavezana obračunavati DDV (ker je ali presegla prag prometa ali pa prostovoljno vstopila v sistem DDV), pri opravljanju teh dejavnosti DDV ni treba obračunati.

Pogoje, ki morajo biti izpolnjeni, da so te dejavnosti oproščene obračunavanja DDV, natančno določata Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1) in Pravilnik o izvajanju Zakona na dodano vrednost. Natančna opredelitev dejavnosti, ki so oproščene DDV, je praviloma vezana na opredelitev dejavnosti po Standardni klasifikaciji dejavnosti (SKD). Da ste lahko oproščeni obračunavanja DDV, je potrebno ugotoviti:

  • ali izvajate dejavnosti, kot so opredeljene v omenjeni klasifikaciji in
  • ali izpolnjujete tudi morebitne ostale pogoje za izvajanje dejavnosti (npr. imate ustrezna dovoljenja za opravljanje denimo socialnovarstvenih storitev, koncesijo za zdravstvene storitve, izpolnjujete pogoje za opravljanje izobraževalnih storitev).

Ker so oprostitve DDV izjeme od splošnega pravila, jih je potrebno vedno tolmačiti ozko. V primeru dvoma, ali so pogoji izpolnjeni, je smiselno, da se glede na vse okoliščine posameznega primera in narave prodaje blaga ali storitev, o možnostih in pogojih oprostitve predhodno pozanimate pri svoji izpostavi FURS.

 

Najpogostejše dejavnosti, ki so oproščene obračunavanja DDV in ki lahko pridejo v poštev tudi za NVO

Bolnišnične in izvenbolnišnične zdravstvene dejavnosti so oproščene obračunavanja DDV tudi v primeru, če  jih izvajajo zdravstveni delavci v okviru samostojne zdravstvene dejavnosti. Sem sodijo:

  • storitve diagnostičnega slikanja in dejavnosti medicinskih laboratorijev, registrirane pod šifro SKD 86.91,
  • dejavnost psihologov in psihoterapevtov, razen zdravnikov, registrirana pod šifro SKD 86.93,
  • dejavnost zdravstvene in babiške nege, registrirana pod šifro SKD 86.94,
  • dejavnost fizioterapije, registrirana pod šifro SKD 86.95,
  • druge dejavnosti za zdravje, d. n., razen zobnih tehnikov, registrirane pod šifro SKD 86.99 in
  • dejavnost tradicionalne, dopolnilne ali alternativne medicine, registrirana po šifro SKD 86.96, ki se opravljajo v skladu z Zakonom o zdravilstvu - ZZdrav.

Iti mora za zdravstvene storitve, katerih namen je postavitev diagnoze, negovanje in, kolikor je mogoče, zdravljenje bolezni ali zdravstvenih težav.

Kot zdravstveni delavci ne štejejo le posamezniki, ampak pojem zajema vse subjekte, ki opravljajo zdravstveno dejavnost ter razpolagajo z ustrezno izobrazbo in usposobljenostjo kadra. V poštev pridete tako tudi organizacije, ki opravljate zdravstveno dejavnost, ali če razpolagate z ustrezno izobraženim kadrom, ki v njihovem imenu izvaja te dejavnosti.

V kolikor izvajate npr. dejavnost psihoterapije ali fizioterapije in takšno storitev zaračunavate, vam torej pri tem ni treba obračunavati DDV.

Socialnovarstvene storitve NVO so oproščene DDV, če jih opravljate na podlagi koncesije ali pa če gre za NVO, ki se po predpisih štejejo za dobrodelne, invalidske organizacije ali organizacije za samopomoč. V praksi bi to pomenilo, da mora biti društvo s statusom humanitarne ali invalidske organizacije ali pa ustanova, ustanovljena za dobrodelne namene.

Med te dejavnosti sicer sodijo:

  • dejavnosti socialnega varstva z nastanitvijo pod šifro SKD 87 (dejavnosti nastanitvenih ustanov, dejavnosti zavetišč, varnih hiš in podobno) in
  • dejavnosti socialnega varstva brez nastanitve pod šifro SKD 88 (socialno varstvo za invalide, za starejše, dnevno varstvo otrok in drugo).

Takšna dejavnost socialnega varstva je tako oproščena DDV (in ga zato ne zaračunavate svojim uporabnikom) le, če imate status dobrodelne, invalidske organizacije ali organizacije za samopomoč.

Storitve ostalih organizacij, ki takšnega statusa nimate, pa so lahko oproščene DDV le na podlagi predhodne priglasitve pri FURS (oprostitev torej ni avtomatična na podlagi zakona).

Dejavnost varstva otrok je oproščena obračunavanja DDV, če gre za:

  • dejavnost predšolske vzgoje in izobraževanja otrok v vrtcih pod šifro SKD 85.100 in
  • dejavnosti vzgoje in izobraževanje, ki se opravljata v domovih za učence in dijaških domovih pod šifro SKD 55.900.

Dodaten pogoj pri tem je, da morate te dejavnosti opravljati na podlagi koncesije (sem ne sodi zgolj financiranje na podlagi javnega razpisa) ali pa morate biti, ki se po predpisih šteje za dobrodelno organizacijo. To so lahko društva s statusom humanitarne organizacije ali pa ustanove, ustanovljeno za dobrodelne namene.

Opisane storitve varstva otrok pri tistih organizacija, ki se ne štejejo za dobrodelne organizacije, pa je možna le na podlagi predhodne priglasitve pri FURS (in torej ni že avtomatična na podlagi zakona).

Med storitve vzgoje in izobraževanja se uvrščajo storitve, ki so v okviru predpisanih programov namenjene pridobitvi javno veljavne izobrazbe in jih pod predpisanimi pogoji izvajate na področjih:

  • osnovnošolskega izobraževanja pod šifro SKD 85.200, vključno z osnovnim glasbenim izobraževanjem, organiziranim v okviru javne mreže,
  • srednješolskega splošnega izobraževanja, vključno z izobraževanjem v umetniških gimnazijah, pod šifro SKD 85.31,
  • tehničnega in poklicnega srednješolskega izobraževanja pod šifro SKD 85.32,
  • srednješolskega, višješolskega in visokošolskega izobraževanja pod šiframa SKD  85.33 in 85.4, vključno z izobraževanjem na glasbenih akademijah, za pridobitev visokošolske izobrazbe in
  • drugega izobraževanja, izpopolnjevanja in usposabljanja pod šifro SKD 85.5.

Med dejavnostmi izobraževanja, ki so oproščene DDV, so tako tudi dejavnosti izobraževanja, usposabljanja in izpopolnjevanja, ki niso del javnega šolskega sistema, a le tista, ki se izvajajo za potrebe opravljanja poklicev. V to kategorijo sodijo izobraževanja iz različnih področjih (npr. jeziki, ročne veščine in drugo), a le ob zgornjem pogoju, da gre za usposabljanje za potrebe opravljanja določenega poklica.

Storitve, ki jih opravite za lastne člane kot povračilo za članarino, so lahko oproščene DDV, če gre za nevladno organizacijo s cilji verske, rodoljubne, filozofske, humanitarne ali državljanske narave in če gre pri tem za:

  • dejavnosti verskih organizacij pod šifro SKD 94.91 ali
  • dejavnost drugih članskih organizacij pod šifro SKD 94.99 (to so dejavnosti povezane z osveščanjem javnosti, s političnim vplivanjem, z zbiranjem sredstev in podobno).

V to kategorijo tako ne sodijo vse storitve, ki bi jih organizacije opravljale za svoje člane (npr. izobraževanja članov, izleti, prodaja izdelkov …), ampak le za storitve, ki so povezane z osveščanjem javnosti, zbiranjem sredstev in podobno.

Športne storitve, ki jih nudite nevladne organizacije, so oproščene DDV, če gre za storitve športne vzgoje in športne rekreacije. Športna vzgoja in športna rekreacija vključujeta športno dejavnost otrok, mladine, odraslih vseh starosti in družin, ki se prostovoljno ukvarjajo s športom, ne glede na njegovo pojavno obliko.

Vaše storitve so tako oproščene DDV, če so tesno povezane s športom ali telesno vzgojo in če se opravijo osebam, ki se ukvarjajo s športom ali telesno vzgojo.

Kot kulturne storitve, ki so lahko oproščene DDV, se štejejo dejavnosti:

  • umetniško uprizarjanje (priprava in izvedba gledaliških, opernih ali plesnih predstav, koncertov, lutkovnih predstav ter drugih odrskih prireditev) pod šifro SKD 90.20,
  • dejavnost knjižnic pod šifro SKD 91.11,
  • dejavnost arhivov pod šifro SKD 91.12,
  • dejavnost muzejev pod šifro SKD 91.21 in
  • varstvo kulturne dediščine pod šifro SKD 91.22 (dejavnosti upravljanja in ohranjanja krajev, ki izhaja iz človeških posegov v njihovo okolico – od krajine do vrtov, od stavb do lokacij).

Drugi pogoj je, da te dejavnosti opravljate organizacije, ki imate status organizacije v javnem interesu na področju kulture. Ta status lahko pridobite tako društva, kot tudi zavodi in ustanove.

Storitve ostalih nevladnih organizacij, ki takšnega statusa nimate, pa so lahko oproščene DDV le na podlagi predhodne priglasitve pri FURS (oprostitev torej ni avtomatična na podlagi zakona).